Çocuğumun Benlik Saygısının Gelişimine Nasıl Destek Olabilirim?

Birinci altın kuralımız şu; küçük çocuklar kendilerini ailelerinin gözünden görürler. Bu nedenle öncelikli olarak siz çocuğunuza hangi gözle bakıyorsunuz buna bakmak gerekir. Çocuğunuzla ilgili daha çok sorun olan konulara mı odaklanıyorsunuz? Yoksa çocuğunuzun olumlu özelliklerinde mi odağınız? Bazen aileler farkında olmadan odaklarını sorun yaşadıkları olaya o kadar yoğun bir şekilde veriyorlar ki, çocuğunuzla ilgili olumlu özellikleri sayar mısınız dediğimde zorlanabiliyorlar. Ya da iki üç tane özellik söyleyip tekrardan hemen olumsuz durumları anlatmaya başlıyorlar. Elbette ortada yaşanan bir sorun varsa buna hiç bakmayalım demiyorum ama bunlara anlayıp, analiz etmek için, çözüm üretmek için bakalım. Bunu yaparken, bir yandan da diğer tarafa, çocuğunuzun sahip olduğu bin bir türlü olumlu özelliklerine de odaklanmayı unutmayalım. Hayatımızda neye, ne kadar odaklanırsak, onu aynı oranda çoğaltırız.

Bu yüzden çocuğuyla ilgili sorun yaşayan ailelere ilk söylediğim şey budur, tüm odağınızı bu soruna vermeyi bırakın ve çocuğunuzun harika olan yanlarını da görün ki, o da bunu görüp, keşfedebilsin. Yani kendinizi çocuğunuzun aynası gibi düşünün. Siz soruna baktığınızda, çocuğunuzda kendi ile ilgili sorun görür, siz güzelliklere baktığınızda ise çocuğunuz kendi ile ilgili tüm o güzellikleri daha iyi görür. O halde siz çocuğunuzun kendisini nasıl görmesini istersiniz? Oturup yazın mesela, çocuğunuzun tüm o olumlu özelliklerini. Ve sınırlarınızı oluştururken de, onun bu özelliklerinden dolayı kendisini kötü hissetmeyeceğinden emin olun.

Çocuklar meraklıdır, keşfedip yeni şeyler deneme arzuları çok yüksektir, hayal güçleri çok kuvvetlidir, olumsuz duyguların içinden bize göre çok daha hızlı çıkabilirler, geçmiş-gelecek gibi alanlara takılmadan, -tüm kişisel gelişim uzmanlarının söylediği o çok değerli olan- An’da kalma konusunda uzmandırlar. 🙂 Bize göre çok küçük olan hatta belki saçma gelen şeylerden bile mutlu olabiliyorlar. Bu yüzden bizim de onlardan öğrenebileceğimiz çok şey var aslında. 🙂 Bu saydıklarım küçük çocukların ortak olan birkaç harika özelliği, bir de her çocuğun tamamen kendine ait olan bir sürü farklı özelliği var. Peki sizin çocuğunuzun olumlu özellikleri, güçlü yanları, takdir ettiğiniz tarafları nelerdir? 🙂 

Uzm. Psk. Melis Özmen