Okul Seçmeden Önce Sorulması Gereken Sorular

Okul seçmek stresli bir iş olabilir. Peki veliler okullar arasında araştırma yaparken nelere dikkat etmeliler? Aslında bu sorunun cevabı okulun başarı puanları, çocukların günlük aktiviteleri, eğitim kalitesi gibi ölçülebilir metrikler olabilir. Ama bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken gözden kaçabilecek farklı noktalar da var.
Okul ile iletişime geçildiğinde ya da okulu görmeye gidildiğinde akılda tutulması gereken bazı konular söz konusu. Sizler için bu soruları başlık başlık ele aldık.

Okulun Mottosu/ Vizyonu
Genelde okulun vizyon yazıları ya da her yerde gösterdikleri motto cümleleri pek dikkate alınmaz. Halbuki bu kısa cümle okulun öğrenciye ve eğitim hayatına bakışını özetler. Örneğin; “Çok Çalışarak İyi Ol!” gibi bir motto cümlesi çocuk odaklı değil yetişkin odaklıdır. Okul çocukların çok çalışması gereken bir yer değil, düzgün bir eğitim alması gereken yerdir.
Minik Abaküs Anaokulları’nın mottosu olan “Güçlü Bir Nesil İçin” cümlesi buna bir örnek olarak verilebilir. Okulumuzun amacı; sadece derslerle değil aynı zamanda değerlerle, kültürel bağlarını koruyan, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan güçlü bir nesil yetiştirmektir.

Okulu Ziyaret Ederek Bizzat Görmek
-Sınıflarda oturun. Öğrenci açısından sınıfları değerlendirin.
-Öğretmenlerin ve yönetimin sizi düşüncelerinizi önemsediğinden emin olun. Bir veli olarak ne istediğinizi soruyorlar mı diye deneyin.
-Bilim ve sanata yönelik programları olup olmadığını, özel etkinlikleri ne kadar sıklıkla yaptıklarını öğrenin.
-Okulun sadece akademik başarıya mı yoksa hayat boyu eğitim ve başarıya mı önem verdiğini anlamaya çalışın.
-Ne kadar ödev verdiklerini öğrenin. Ev ödevi konusu hassas bir konu olabilir.
-Rehberlik servislerinin düzgün işleyip işlemediğini sorun. Hem öğrencilere hem velilere psikolojik olarak destek olup olmadıklarını öğrenmeye çalışın.

blank

Teneffüsler ve Oyun Vakitleri
-Öğrencilerin okul bahçesinde, oyun alanlarında ve yeşil alanlarda ne kadar vakit geçirdiğini sorun.
-Teneffüslerin öğrencilerin kafalarını boşaltmaları için yeterli olup olmadığını öğrenmeye çalışın. Ders süresi ile aralar nasıl dengelenmiş öğrenin.
-Çocukların enerjilerini atmaları için ne tarz etkinlikler yapıldığını öğrenin.
-Çoğu okul spor salonuna sahip olur fakat çocukların düzgün bir şekilde spor yaptığı pek sık gözlenmez. Spor aktivitelerine ne kadar önem verdiklerini araştırın.

Veli ve Öğretmen İlişkileri
-Öğretmenlerle ne kadar sık görüşebileceğinizi öğrenin.
-Öğrencinin dersle ilgili bir sorun yaşaması durumunda nasıl bir yol izlediklerini sorun.
-Diğer veliler okulun en çok hangi özelliğinden memnun kalıyor, öğrenmeye çalışın.
-Çocuğunuzun bu okulda mutlu olup olmayacağını sorun.

Her ebeveyn okul seçimi konusunda farklı endişelere ve farklı konulara odaklanabilir. Bu nedenle en doğrusu kendi odak noktalarınızı da belirledikten sonra okul ile görüşmeniz ve hatta okulu ziyaret etmenizdir.
Bu nedenle Minik Abaküs Anaokulları, okulu tanımak amacıyla okulu arayan velilere okulu ziyaret edebilmeleri için randevu sistemi oluşturdu. Sizler de okul ve eğitim ile ilgili tüm merak ettiğiniz soruları yerinde öğrenmek ve erken kayıt avantajlarından yararlanabilmek için İletişim sayfamızdan bilgilerinizi bırakarak randevu talep edebilirsiniz.