Özgüven Sahibi Çocuklar Yetiştirmek

Benlik saygısı çocuğunuzun bir ömür boyu zihinsel sağlığını koruması ve sosyal mutluluğu yakalamasında önemli bir faktördür. Çocuklar ilk doğdukları andan itibaren ebeveynlerine muhtaçtır. 3 yaşından itibaren yavaş yavaş kendisinin farkına varmaya başladığında, birey olarak özgür hareket etmek ister. Çocuk gelişimi ve eğitiminde 0-6 yaş karakterin oluşmasında oldukça önemlidir. Bu süreçte ebeveynlere çocuğunuzun karakterinin doğru şekillenmesi ve dış dünyayı anlaması adına büyük bir sorumluluk düşüyor. Özgüvenli bir birey yetiştirmenin temel olarak ipuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 
  • Çocuklar arasındaki bireysel farklılıkları, olumlu yada olumsuz olarak kıyaslama aracı olarak kullanmayın.
  • Çocuğunuzu iyi tanıyın. Her çocuğun karakteri ve yapısal özellikleri birbiriyle aynı değildir, O’nu tanıyarak, bu özellikleri uygun yaklaşımlarda bulunmaya gayret edin.
  • Çocuğunuzun ilgi duyduğu alanlar üzerinde yoğunlaşın ve bu alanlar üzerine birlikte paylaşımlar yaratarak, zaman geçirin.
  • Çocuğunuzun geliştirilmesi gereken alanlar için de, bu alanlardan tamamen uzaklaşmak yerine birlikte çalışın ve başarın.
  • Çocuğunuza mutlaka farklı alanlarda sorumluluklar verin. Evde veya dışarıda yapabileceği şelilde küçük sorumluluklar vererek, başardığı zaman onu takdir edin. Eğer başaramazsa kızmak yerine tekrar denemesi için teşvik edin, gerekirse birlikte yapın.
  • Ev dışında da sosyal aktiviteler, sosyal gruplar ve değişik ortamlara girmesi için fırsatlar yaratın.
 
Çocuğunuzun yeteneğini, ne davranışlarınızla ne de sözlerinizle küçümsememeniz gerekir. Çocuğunuz sevdiği bir işle meşgulken örneğin resim yapmayı seviyor ve bunun da çocuğunuzun yeteneği olduğunu keşfettiniz. Resim yapan çocuğunuzu ciddiye almalı, onu takdir etmeli, vücut diliniz ile ona bu konuda destek verdiğinizi belli etmeli hatta yeteneğini geliştirmek için ona katkıda bulunmalısınız. Her insanın her alanda mükemmel olamayacağını hayattan örnekler ile anlatmalısınız.